פרק 10. ואז זה קרה!

אני נכנס לחנות ממתקים. מוכרים שם סוכריות ב-10 ₪ לקילו. אני רואה נערה עומדת ליד הדוכן ואורזת את אותן הסוכריות באריזות יפות. המחיר של הסוכריות הארוזות - 15 ₪, כאשר באריזה נכנסים מקסימום 300 גרם סוכריות! כלומר, קילו של סוכריות עולה כבר לא 10 ₪, אלא 50 ₪! פי חמש!

איך זה יכול להיות?! הרי זה אותו מוצר! אותן סוכריות, פשוט באריזה שונה! למעשה, רק בזכות האריזה הם מרוויחים פי חמש!

רגע, רגע... מה אם אשנה את האריזה של המוצרים שלי?

את אותו מידע שאני מוכר בספרים, לארוז מחדש, להוסיף תוכן חדש, להוסיף משימות ולקרוא לזה קורס אינטרנטי ולא ספר? הרי קורס אמור לעלות יותר מאשר ספר?

נכון שכדי ליצור קורס, צריך לעבוד יותר, לעבוד עם לקוחות, לבדוק משימות וכו'. אבל אז גם מרוויחים יותר. עבור אותו מידע!

הרי זו בדיוק השיטה של כל האוניברסיטאות: כל קורס בסמסטר הוא בקושי ספר אחד, שכל תלמיד יכול לקנות בחנות ב-50 שקל. אבל אנשים משלמים עשרות אלפי שקלים עבור הלימודים! למעשה, אנשים משלמים על זה, שמישהו בחר בשבילם מה ללמוד, ארז בצורה יפה ומסביר להם את המידע בשפה מובנת!

מפתח 36 להצלחה: לאריזה יש משמעות עצומה! אותו מוצר, אבל באריזה יוקרתית, מעלה את מחיר המוצר פי כמה! בזמן שמחיר האריזה עצמה שווה גרושים.
רציתי דחוף לבדוק את הרעיון. כל הגוף שלי בער, כל כך רציתי כבר לנסות! אבל הסתבר שליישם את הרעיון - זאת לא משימה קלה.

נוצרו המון שאלות: איך להעביר קורס כזה באינטרנט? הרי עדיין לא קיימת שיטה כזו? איזה תוכן לתת לתלמידים? ניתן כמובן לשנות פורמט של הספר, אבל זה לא מספיק. יש צורך לתת לאדם תוכן ייחודי. איך לתת משימות? כיצד לבדוק אותם? כיצד לוודא שלא יגנבו את הקורס ולא יחלקו אותו לכל גולש באינטרנט?

לא היו לי תשובות לשאלות אלו ורבות אחרות. אפילו לא ידעתי איפה לחפש אותן. אבל, כרגיל, כדי למצוא את התשובות אני פשוט קופץ למים ואז מנסה לשחות. הסיכון הוא מינימלי: הכי גרוע - הרעיון לא יצליח. לא קרה כלום. אבל ארכוש ניסיון. Let’s נתחיל, יהיה מה שיהיה.

נתתי לקורס שם: "איך ליצור עסק רווחי באינטרנט" - צברתי כבר מספיק ניסיון ביצירת מוצרי מידע ועסקים. קניתי דומיין TopLink - זה אומר "לקדם אתר למקום גבוה".

ממה מתחילים? מה יהיה בקורס? אין לי מושג. התיישבתי והתחלתי לכתוב מה שאני, כלקוח, הייתי רוצה לקבל מקורס כזה. יצאה לי רשימה ארוכה של 59 נושאים. בחרתי מתוכם נושאים המעניינים והרלוונטיים ביותר ומתוכם יצרתי 25 פרקים.

חשבתי שאם כל יום אני אשלח פרק אחד ללקוח, עם משימה אחת קטנה, תוך חודש הוא יוכל להשלים את כל הקורס. אדם יקבל מידע בהדרגה, ובאותו אופן הוא יבצע משימות.

התחלתי לכתוב תוכן לקורס. התהליך היה קשה ואיטי מאוד. למה? כי לא הייתי שקוע בבור. שום דבר לא לחץ עלי. הכסף מהאתר HomeBiz זרם כמעט מעצמו – נמכרו ספרים, כרטיסי ביקור וירטואליים. לא מיהרתי לשום מקום. לא הייתי במשבר. הבנתי שאני עצלן גדול וזז רק כאשר חרב חדה מונחת על צווארי :)

מפתח 37 להצלחה: רוב האנשים לא עושים כלום אם הם לא בלחץ. כזה הוא טבעו של האדם. אם משהו לא הולך לך, זה אומר שאין לך מוטיבציה לעשות את זה. אם דוב רעב ירוץ אחריך - אתה תקום ותרוץ. אבל אם אתה נח לך על שפת הים, אז ספק אם תקום ללכת להביא לעצמך ממתקים. ככל שיש לך יותר בעיות, אתה זז יותר מהר.
במקרה הטוב, הייתי כותב שני פרקים בשבוע. רק לאחר שנה, סוף סוף, הצלחתי "ללדת" תוכן מלא לקורס ולהשלים את מערכת הלימודים.

הכל היה מוכן, אבל משכתי את ההתחלה. פחדתי. פחדתי שאפרסם ואף אחד לא יקנה, כי הקורס לא היה זול.

שמתי עליו מחיר של 2,930 ₪. לעולם לא מכרתי שום דבר באינטרנט תמורת סכום כזה. זה הרבה כסף! איך אדם ישלם כל כך הרבה בלי לראות אותי, בלי להכיר אותי ובלי לדעת עלי כלום? הרי זה לא ספרון ב- 297 ₪!

משכתי ומשכתי עם ההשקה. חלפו עוד חודשיים ובשלב מסוים החלטתי – אני מתחיל, יהיה מה. ממילא הקורס שוכב ללא שימוש ומעלה אבק. במקרה הכי גרוע - אף אחד לא יקנה. אז שיתמלא אבק באתר.

בדרך כלל הייתי עושה השקה גרנדיוזית למוצרים שלי, הייתי מחמם את המנויים, מכין אותם לקראת השקת מוצר חדש, אבל עכשיו שלחתי רק מודעה פשוטה, חסרת טעם ורגש.

בדרך כלל, לאחר השקת מוצר חדש, אני מכבה את המחשב והולך לעשות עיסוי תאילנדי ולהתחמם בג'קוזי. זה הטקס האהוב עלי. גם הפעם נהגתי כך.

עברו שש שעות מאז הלכתי לנוח. התאפקתי לא להציץ בלוח הבקרה של האתר. לא רציתי לגלות שם אפס מכירות.

אחרי העיסוי הלכתי לטייל בעיר. פשוט לשוטט. לפעמים אני משוטט ברחובות ללא מטרה - מביט באנשים, מביט בבניינים, בעצים. אני ממשיך לטייל ולא מביט בטלפון (בלוח הבקרה). מפחיד.

לאחר שעה של שוטטות, כבר לא יכולתי להתאפק והצצתי בטלפון, כדי לראות מה קורה באתר...

אני מסתכל... ויש שם שלוש מכירות של הקורסים!!!

ווואווו! שלוש מכירות! שלוש מכירות מלאות! כל אחת ב-2,930 ₪! וזה בעקבות פרסום אחד פשוט ועצלני!

ראשי הסתחרר משמחה! רצתי, לא, לא רצתי, טסתי הביתה במהירות לכתוב מודעה פרסומית איכותית ולשלוח אותה לכל המנויים שלי.

כעבור יומיים, המודעה היתה מוכנה ומלוטשת. במשך יומיים אלה נמכרו עוד ארבעה קורסים נוספים! סערה אמיתית! ראיתי אילו הזדמנויות נפתחות בפניי. אנשים מוכנים לשלם עבור מוצר יקר באינטרנט! אנשים רוצים לשלם לי! לא לחינם הזעתי במשך שנתיים האלה!

מפתח 38 להצלחה: שם טוב + רשימת תפוצה טובה + תוכן טוב = הצלחה!
שלחתי פרסום חזק לכל המנויים...

ניצחון! ביום אחד מכרתי 17 קורסים! כמעט 50,000 ₪! ביום! זה מרגיש כאילו אלוהים עצמו נתן לך מטוס פרטי ומטיס אותך עליו :)

הבנתי שאני צריך דחוף שני דברים - רשימת תפוצה גדולה ומוצרים טובים שעבורם אנשים מוכנים לשלם.

התחלתי להרחיב את רשימת התפוצה באמצעות Google Adwords – באותה תקופה הוא כבר נכנס חזק בשוק. בנוסף, כל הזמן עשיתי דוור הדדי עם בעלי רשימות תפוצה אחרים, אבל הפעם עם אלה שהיו להם 5,000 מנויים ומעלה.

מדי חודש הצטרפו אלי כ-1,000 מנויים חדשים. כל מנוי חדש הביא הכנסה נוספת לעסק שלי.

רציתי למכור עוד קורסים. כדי שהקורס יימכר בהצלחה, אתה צריך "להדביק" אנשים רבים ככל שאפשר. אבל בשביל זה אתה צריך לתת הרבה תוכן איכותי ובחינם.

הנה מה שעשיתי. שלחתי מכתב למנויים שלי: "שלח לי את האתר שלך לבדיקה. אני אישית אעבור עליו, אעשה לך ניתוח חינם ואתן לך עצות מה צריך לתקן בו, כדי שתוכל להרוויח ממנו יותר״.

חשבתי שזה יצליח, כי כולם רוצים לדעת מה קורה באתר האינטרנט שלהם וכיצד לשפר אותו. במיוחד כאשר זה ניתן בחינם!

הלוואי ולא הייתי שולח את המכתב הזה...

כבר ביום הראשון של הדיוור, פנו אלי 600 איש, שרצו לעשות ניתוח האתר בחינם!

לא יכולתי לעשות שום דבר עם רוב הפניות. רוב האתרים לא קיבלו שום ניתוח. בהזדמנות זו אני פונה לכל המנויים היקרים ששלחו לי את האתר שלהם לניתוח: אם אתם קוראים את השורות האלה – אנא סלחו לי!

מתוך 600 פניות בחרתי רק 10 אתרים, עשיתי להם ניתוח ושלחתי את התוצאות לכל המנויים. בעוד אני בודק עשרה אתרים, התור גדל בעוד 300 אנשים!

לא ידעתי מה לעשות עם כל כך הרבה פניות...

לא יכולתי לשלם למישהו שיבצע בדיקות אתרים, כי אנשים רצו שאני אישית אנתח את האתר ולא מישהו אחר. פיזית לא יכולתי להתגבר על כזה עומס של עבודה. זה היה פשוט לא מציאותי.

כדי להקטין את הסיוט החלטתי לבצע ניתוח אתרים בתשלום, בעלות של 499 ₪.

מתוך 900 פניות, 172 איש הסכימו לשלם עבור הניתוח. אבל זה היה עדיין הרבה.

כל בדיקה ערכה בערך שעה או שתיים. גם אם הייתי יושב חודש שלם מול המחשב, עדיין לא הייתי מתפנה לענות לכולם. הפרסום המשיך לעבוד והתור התארך יותר מהר ממה שהייתי מספיק לצמצם אותו.

נאלצתי להפסיק לחלוטין פרסום של השירות החדש. שלחתי הודעות לכל מי ששילם והודעתי ​​להם כי הם יצטרכו להמתין חודש או חודשיים כדי לקבל את תוצאות הניתוח. כתבתי להם: "אם לא תסכים להמתין, אחזיר לך את הכסף". חשבתי שחלק מהלקוחות יבקשו כסף חזרה ובכך אקטין את כמות העבודה. אבל רק אדם אחד לקח את הכסף בחזרה. אחרים אמרו שהם מוכנים להמתין אפילו שלושה חודשים, בתנאי שאעשה להם ניתוח אישי של האתר.

זה היה חודש של סיוט! הייתי קם בחמש בבוקר ועושה ניתוחי אתרים. בלילה, עם עיניים אדומות ונפוחות מרוב ישיבה מול המחשב, הייתי הולך לישון, כדי שוב להמשיך בניתוחים חדשים בבוקר... אבל הייתי צריך לעשות אותם. את כולם, כי אנשים שילמו וחיכו לתוצאות.

משתמשים שלחו לי מכתבים מדי יום ובקשו שאפעיל שוב את שירות לניתוח האתר. הפעלתי את הפרסומת רק לאחר שסיימתי את מה שהייתי חייב לאנשים ומיד העליתי את המחיר ל -999 ₪ לכל ניתוח.

השוק נרגע. המחיר היה סביר לחלק מהלקוחות, אבל לא יותר מדי. קיבלתי ליום 2-3 הזמנות לניתוח אתרים וזה לגמרי הספיק לי.

כמובן, אי אפשר לבנות חיים רק על ניתוח אתרים. ראשית, כפי שכבר כתבתי, לכל דבר יש תאריך תפוגה, שנית, ידעתי שיגיע יום והניתוחים ישעממו אותי. בנוסף, ניתוח אתרים היא עבודה קבועה ויומיומית. אבל לא תיכננתי להפוך לעבד של המחשב.

כדי לפתח מוצרים חדשים, אני כל הזמן צריך להיות מודע לצרכים של השוק. כמובן, אפשר היה לחפש באינטרנט ולקרוא שאלות של אנשים בפורומים ובלוגים, אבל גם זה הרבה עבודה.

נולד לי רעיון חדש. בניתי אתר sheelot.co.il. זה היה אתר שבו מצד אחד נרשמו מומחים בתחומים שונים - רפואה, פסיכולוגיה, נומרולוגיה, סטייליסטים, נדל"ן וכו', ומצד שני, אנשים לא מקצועיים יכלו לשאול את המומחים שאלות. השירות היה חינם לחלוטין - הן עבור המומחים והן עבור המשתמשים הרגילים.

זה היה טוב לכולם - המומחים קיבלו את הלקוחות שלהם בחינם, כי הם ענו על שאלות בחינם, ויכלו בקלות להפוך את המשתמש ללקוח. מצד שני, המשתמשים קיבלו תשובות מקצועיות לשאלותיהם.

מה לי מכל האתר הזה ובשביל מה הייתי צריך אותו? קיבלתי מידע – מה מעניין אנשים, איזה שאלות הם שואלים ועל מה הם מוכנים לשלם. למעשה, אתר sheelot הפך למקור מידע ומערכת המחקר שלי, ללא תשלום.

לא אפרט כאן בפרטי פרטים את פרויקט sheelot, אבל הוא התחיל להניב תוצאות כבר מהיום הראשון שלו. הפרויקט היה מצוין והתמודד בהצלחה עם כל המשימות. כעבור מספר חודשים נרשמו לאתר אלפי מומחים שענו על שאלות של עשרות אלפי משתמשים.

מתוך האתר sheelot הייתי שולף מידע ולומד על מה אנשים מוכנים לשלם.

מצד שני, הייתי צריך רשימת תפוצה גדולה. יצרתי פרויקט MicroMail.co.il - מערכת תפוצה שבה כל אחד יכול להירשם ולשלוח תפוצות ללקוחות שלו בחינם. בתמורה, קיבלתי זכות לפרסם בדוור שלהם את המיזמים שלי. זה היה מספיק לי לגמרי.

רשימת התפוצה שלי התחילה לגדול ולהתנפח כמו על שמרים. מהר מאד עברתי 100,000 מנויים ברשימה. גם לפי הסטנדרטים של היום זה מאגר שאין לזלזל בו. נכס רציני, כמות עצומה של משתמשים, שעם כמות כזאת ניתן להתחיל כל עסק, בכל קנה מידה.


כפי שבטח כבר הבנתם, מטרת הפרויקטים MicroMail ו-Sheelot לא הייתה להרוויח כסף, אלא ליצור תנועה חינמית ואיכותית וללמוד את השוק.

כבר לא הייתי צריך פרסום בתשלום ב-Google Adwords. יצרתי מערכת מונופולית משלי. מ-MicroMail הגיעו אלי אלפי מנויים ללא תשלום, אשר הצטרפו למיזמים שלי HomeBiz, TopLink ו-Sheelot, שם הם הפכו ללקוחות וקנו קורסים, ספרים ומדריכים שלי.

נ.ב. נכון להיום מכרתי את כל המיזמים - Area, HomeBiz, ToplLink, Money Inspector, Sheelot ו-MicroMail. הם שייכים לבעלים חדשים. בפרקים הבאים אסביר מדוע מכרתי את הכל.
איתי
ממש כייף לקרוא עלייך אלי שביט השראה
מורה אמיתי לחיים

נ.ב תיקון מפתח 36 רשום פעמיים במקום 38
מרדכי קורנט
וואו אלי !
אתה ממש מלך הגאונים
תודה רבה על השיתוף עמנו!
יאנה זלטין
הגעתי לעמוד הזה בספר. השעה 1:56. גילית לי שספר על כלכלה יכול להיות מרתק כמו ספר ילדים עם ציורים! וואו. דבר שני, עד כה אתה נשמע לי כמו דה-וינצ'י של הכלכלה הישראלית, חוקר, נובר מבפנים בכלכך הרבה תחומים!
הוסף תגובה / שאל שאלה
« הקודם   (1...)   10  11  12   (...26)    הבא »