פרק 9. הניצחון הקשה.

בניית אתרים ואיתור עסקאות גדולות התברר כעיסוק די מעניין. אבל הבנתי שהגיע הזמן להמשיך הלאה. לא התכוונתי לבנות אתרי אינטרנט כל חיי. הייתי צריך לעבור את השלב הזה כדי לצאת מהבור, אבל עכשיו רציתי ללכת לכיוון מבטיח יותר.

חיפשתי השראה לרעיון מבריק. שוטטתי באשקלון, נסעתי לתל אביב ועברתי בכל הרחובות והסמטאות. פתחתי את "דפי הזהב" והוצאתי משם רעיונות שונים. חרשתי את האינטרנט כדי לראות במה אנשים עוסקים וממה הם מתפרנסים.

היו הרבה רעיונות לעסקים, אבל חלקן דרשו הון התחלתי גדול, אחרים נראו קטנים מדי, לאחרים היה דרוש ניסיון, שעדיין לא היה לי. אבל, אספתי את כל הרעיונות בעלי פוטנציאל טוב ושמרתי בקובץ נפרד במחשב. לך תדע, אולי אצטרך אותם מתישהו?

מפתח 33 להצלחה: רשום תמיד את כל הרעיונות המעניינים שמגיעים אליך. גם אם היום הם לא מתאימים מסיבה כלשהי, ייתכן כי מתישהו יהיו לך משאבים הדרושים, הזמן והידע כדי ליישם אותם.
חיפשתי הרבה, אך לא מצאתי את הרעיון המבריק שכל כך רציתי אותו. אבל יצא לי מאגר לא רע - יותר מ-800 רעיונות באוסף שלי! ממש אנציקלופדיה של רעיונות!

באוסף הרעיונות הזה היה משהו מרתק. פתחתי אותו כמעט כל יום וקראתי אותו שוב ושוב. רעיון אחד מוליד רעיון אחר. אתה קורא עוד רעיון ומבין איך אפשר ליישם אותו בעסק אחר. אתה קורא את השלישי ויודע למי אפשר להציע אותו ולהרוויח יחד איתו. האוסף הזה היה ממש מחולל רעיונות!

חשבתי לעצמי: אם אני מרגיש כל כך טוב עם האוסף הזה והוא מעורר אצלי כל כך הרבה רעיונות, למה לא למכור אותו לאנשים? הוא יעזור להם ליצור רעיונות משלהם!

הללויה! הנה הרעיון המבריק שחיפשתי! מצאתי את מה שאני צריך!

השקעות בבניית העסק הן מינימליות - האוסף זה רק קובץ עם רעיונות. אני יכול לבנות אתר בעצמי. כל ההכנסות נטו מהמכירות תכנסנה אלי לכיס. אין סיכונים. קדימה! Let’s נתחיל!

עוד באותו יום קניתי דומיין homebiz.co.il - "עסק ביתי". למה דווקא ביתי? כי מתוך כל הרעיונות בחרתי רק את אלה שלא דרשו השקעות גדולות ואיפשרו לפתוח את העסק ישירות מהבית.

כעבור שלושה שבועות האתר היה מוכן. חנות מקוונת אלגנטית שבה נמכרו רעיונות עסקיים. המסר השיווקי היה פשוט: "רוצה להקים עסק? אין לך רעיון מתאים? קנה אוסף שלם של רעיונות ובחר את הרעיון המתאים!".

בניתי את האתר תוך שבועיים. מיינתי את כל הרעיונות לקטגוריות, כדי להקל על אנשים בהתמצאות. בחר כל נושא שאתה אוהב: עסקים באינטרנט, עסקים פיזיים, מזון, ייצור, מכוניות, פרילנס וכו'.

האתר היה מוכן ומלא תוכן, אבל לא היה מקום לפרסם אותו. השנה הייתה 2006 - לא היה גוגל אדוורדס או פייסבוק. ליתר דיוק, הם היו, אבל הצרכנים לא כל כך ידעו על קיומם.

ניתן היה לפרסם רק באתרים גדולים כמו וואלה, ynet וכו', אבל זה עלה הון. עבור יום פרסום בוואלה, הם דרשו עשרות אלפי שקלים. לא יכולתי להרשות את זה לעצמי.

אבל בלי פרסום אי אפשר לקדם פרויקט. להדפיס עלונים ולהפיץ בתיבות הדואר? לא, זה לא יעיל. מיזמי אינטרנט לא מפרסמים בפליירים.

החלטתי להשתמש בשיטה מוכרת – לעבור את כל אנשי העסקים המוכרים ולמכור להם אוספים של רעיונות.

למרות היכולת שלי לשכנע ולהסביר, אנשים לא הבינו למה הם צריכים את אוסף הרעיונות הזה. הם אמרו: "אלי, יש לי כבר עסק, למה אני צריך את אוסף הרעיונות הזה?!"

מי שלא היה לו עסק אמר לי: "כדי לפתוח עסק אני צריך זמן וכסף. אין לי לא את זה ולא את זה. כאשר אהיה מוכן לפתוח עסק, אקנה את האוסף שלך״.

הרעיון שהאוסף מעורר יצירתיות ומסייע ליצור רעיונות חדשים - אף אחד לא הבין. נראה כי יצירת רעיונות חדשים, אינו מוצר נדרש בשוק.

הבנתי שאני בצרות. הבנתי שעל פי השיטה הרגילה, מדלת לדלת, אני לא אמכור את ה"סוס" הזה. אבל בטוח יש אנשים שמחפשים רעיון לעסקים. בטוח שיש! איך אמצא אותם? איך אגיע אליהם?

יש רק דרך אחת, המהירה ביותר - גוגל. אם אדם מחפש בגוגל את המילים "רעיון לעסק", אז הוא צריך למצוא את האוסף שלי שם. אבל זה דורש קידום אתר SEO - שוב, זמן וכסף. אבל אני צריך דחוף ועכשיו!

הפתרון שמצאתי: צריך ללמד אנשים להשתמש באוסף ואז הם ירצו לקנות אותו.

איך עושים את זה? כדי ללמד, אני צריך קשר יומיומי עם האנשים. ליצירת הקשר דרוש מאגר של מנויים. אם יהיו לי מנויים, אני אוכל לשלוח להם רעיון אחד כל יום ולספר להם כיצד ליישם אותו ולהשתמש בו לעסקים אחרים. הנה הפתרון!

נשארה רק שאלה ״קטנה״ אחת: איך לעזאזל אני יוצר מאגר מנויים, אם אין לי מנויים ואין לי גם מערכת דיוור?!

עם מערכת הדיוור הסתדרתי די מהר - תוך מספר ימים כתבתי תוכנה ששולחת מיילים, אבל עם מגבלה של 1,000 מיילים בלבד - השרת שלי לא איפשר פיזית ליותר. אך זה היה מספיק כדי להתחיל.

החלטתי שאם מתוך אלף אנשים אוכל לשכנע לפחות מאה לקנות אוסף של רעיונות, זה ייתן תנופה לפיתוח האתר.

עכשיו נשארה השאלה - מאיפה להביא אלף מנויים?

קודם כל, הכנסתי למאגר את כל מכריי ואנשי העסקים. הגעתי לכ-250 איש. לא רע, אבל לא מספיק כדי לשלוח את האימייל הראשון - כולם הכירו אותי וכמעט עם כולם כבר דיברתי על אוסף הרעיונות שלי.

הייתי צריך לחפש עוד מנויים. הנה הפתרון שמצאתי: ישנן חברות העוסקות בנטוורקינג. נטוורקינג זה כאשר 50-70 אנשי עסקים נפגשים מסביב לשולחן וכל אחד מספר על עצמו, במה הוא עוסק, מה הוא מוכר. בדרך זו, אנשים מכירים אחד את השני ויוצרים משהו יחד, מוצאים לקוחות חדשים.

הלכתי לשם כדי לאסוף מנויים.

נטוורקינג התקיים בלשכת המסחר בתל אביב. מדי שבוע הייתי מגיע לשם כדי להכיר את כל אנשי העסקים והייתי מחליף איתם כרטיסי ביקור. בערב הייתי חוזר הביתה ומקליד ידנית למערכת הדוור את כל האימיילים שאספתי.

המפגשים בלשכת המסחר נערכו אחת לשבוע. זה לא הספיק. לכן התחלתי ללכת לכל סוגי תערוכות ולהכיר יזמים. אספתי כרטיסי ביקור של כל אלה שהציגו את המיזמים שלהם, את כל אנשי העסקים ואפילו את האורחים של התערוכות. בערב הייתי מתקתק את כל כתובות הדוא"ל למערכת שלי. בביקור אחד הייתי מצליח "לדוג" כחמישים כרטיסי ביקור.

כאשר הייתי מוסיף מנוי חדש למאגר, היה נשלח אליו באופן אוטומטי מכתב ברכה וספר אלקטרוני עם 10 רעיונות עסקיים בחינם, מצורף הסבר מה לעשות איתם וכיצד ליצור רעיונות חדשים על בסיס מה שהתקבל.

כמה מאלה שהוספתי למאגר, התעצבנו, קיללו וכתבו לי מכתבים זועמים - באיזו זכות הוספתי אותם למאגר, בלי רשותם. כמובן שמיד מחקתי אותם מתוך הרשימה. אבל זה קרה לעתים רחוקות מאוד, בדרך כלל מתוך 100 מנויים חדשים, 2-3 לא מרוצים.

רוב אלה שהוספתי לרשימת התפוצה, שמחו מאד להכרות ולרעיונות ששלחתי להם.

תוך שישה חודשים של מפגשי נטוורקינג, פגישות ותערוכות, צברתי רשימת תפוצה של 1,000 מנויים. לא הייתי אומר שזו הייתה משימה קלה, אבל המטרה הושגה.

ת׳אמת, שזה לא עזר הרבה למכירות של אוסף הרעיונות. למרות העובדה שכל יום שלחתי לכל 1,000 המנויים דוגמאות לרעיונות, המכירות היו איטיות מאוד. 2-3 אוספים נמכרו בשבוע. מעט מדי כדי לקרוא לזה עסק.

כמעט התייאשתי, אבל החלטתי לעשות ניסיון נוסף. כתבתי מכתב שבו שאלתי את המנויים: "אוקי, אתם לא צריכים רעיונות. מה אתם כן צריכים? כתבו לי ואנסה לספק לכם את זה!".

להפתעתי, יותר מ-200 אנשים הגיבו על המכתב שלי - יותר מ 20% של הקוראים! הבנתי שהמכתבים שלי נקראים! נהדר! עד עכשיו היה נדמה לי שאף אחד לא פותח אותם בכלל.

הקוראים כתבו לי שהרעיונות שלי בהחלט טובים, אבל אם הייתי נותן המלצות ותוכנית עסקית ושיווקית מפורטת איך ליישם אותם, זה היה הרבה יותר מעניין.

הנה מה שהם רוצים! הם רוצים תוכנית עסקית ברורה... המממ... זה אומר שעל כל רעיון צריך לכתוב תוכנית עסקית מלאה, ללמוד אותה לעומק. אבל זה יותר מדי עבודה...

יש יותר מ-800 רעיונות באוסף ואם אני אשקיע אפילו יום אחד לכל רעיון - ייקח שלוש שנים לעשות את כל זה! לעזאזל את כל זה!

אבל! רגע לפני שאשלח הכל לעזאזל, בוא אנסה לעשות 25 מיני-תוכניות, כלומר, לא תוכנית עסקית מלאה, אלא עצה ברורה ומעשית על איך להשיק רעיון עם השקעה מינימלית. את זה אני יכול לעשות? כמובן שיכול.

זה נשמע יותר ריאלי. על הדרך גם אבדוק אם אנשים באמת צריכים את זה ואם הם יהיו מוכנים לשלם על זה.

מפתח 34 להצלחה: אם יישום הרעיון דרוש יותר מדי משאבים, אז צריך לעשות טסט-פיילוט, כלומר לבדוק את הרעיון ״בקטן״, בגרסה פשוטה. מבחן טסט-פיילוט יענה על רוב השאלות ויחסוך לך זמן וכסף!
בחרתי את ה-25 הרעיונות המעניינים ועסיסיים ביותר. עיבדתי אותם תוך שבועיים, אספתי אותם בספר אלקטרוני אחד ושמתי אותו למכירה. הספר נקרא: "25 הרעיונות הרווחיים ביותר עם תוכנית ברורה ומהירה כיצד ליישם אותם". תמחרתי את הספר ב- 199 ₪.

ביום ראשון, בשעה 9 בבוקר, פרסמתי את הספר לכל המנויים שלי. כמות המנויים באותה התקופה הגיע ל-1136 איש.

עוד באותו יום 82 איש רכשו את הספר!

ניצחון! ניצחון לא קל. ניצחון קשה, שהדרך אליו נמשכה כמעט שנה וחצי. אם מחלקים את ההכנסה המתקבלת על כל הזמן המושקע, מתקבל סכום צנוע מאוד, אבל... יחד עם זאת, הוכחתי לעצמי - ניתן להרוויח כסף באינטרנט ממכירת מידע!

עכשיו זה נשמע כמשהו ברור מאליו, אבל באותן שנים, אף אחד בישראל לא מכר מידע. הייתי היזם הראשון בישראל שמכר מידע בכמה אלפי שקלים ביום!

החלטתי להגדיל את רשימת התפוצה שלי בכל מחיר. נוסחת ההצלחה הייתה מאוד פשוטה: יותר מנויים = יותר מכירות.

התחלתי לעשות שיתופי פעולה עם בעלי אתרים אחרים שהייתה להם רשימת תפוצה. גם אם היו להם שלוש מאות מנויים בלבד - עשינו דיוור הדדי: הם פרסמו אותי ואני פרסמתי אותם.

לאט לאט, רשימת התפוצה שלי גדלה. אנשים אהבו את המיילים שכתבתי להם מדי יום. הם העבירו מידע אחד לשני וכל יום הצטרפו יותר ויותר מנויים חדשים .

במשך שנה של עבודה קשה, ממש באופן ידני צברתי רשימת תפוצה של 5,000 מנויים. עכשיו זה נראה מגוחך, כי עם הטכנולוגיה המודרנית, 5,000 מנויים ניתן לאסוף בתוך שעה. אבל אז לא היה פרסום ב-Google, לא Facebook או YouTube - שום דבר. כל מנוי חדש היה צריך להביא ביד.

כדי שהיקף המכירות לא ירד, היה צורך כל הזמן להוסיף אוספים חדשים של רעיונות, מוצרים חדשים. האוספים הקיימים התיישנו מהר מאוד. צריך לקחת בחשבון שאנשים שקנו פעם אחת אוסף רעיונות, לא יקנו אותו שנית. גם אם יצא אוסף חדש מדי חודש, אנשים שבעים מהר מאד מהמידע החדגוני.

מפתח 35 להצלחה: חשבתי שניתן להקים עסק למכירת מוצרי מידע פעם אחת וגמרנו - הכסף כבר יזרום עד הפנסיה. אבל להמשך תפקוד תקין של העסק של מוצרי מידע, צריך לעבוד הרבה יותר מאשר בכל עסק אחר. לעדכן מוצרים באופן קבוע, להביא לקוחות חדשים, לעקוב אחרי חידושים בשוק ועוד. עסק למוצרי מידע -זה לא עסק שמקימים פעם אחת והוא מתקיים מעצמו, כמו שאנשים רבים חושבים בטעות.
החלטתי לדחות את כתיבת התכנים החדשים ולהמציא משהו שיכול להתקיים כל הזמן, ללא קשר לעונה ולמזג האוויר בשוק.

כל בעל עסק זקוק לפרסום. בכל עונות השנה. יש לי רשימת תפוצה טובה שניתן לפרסם להם. 5,000 קוראים, מתוכם 95% בעלי עסקים קטנים ובינוניים. קהל היעד פעיל ובעל פוטנציאל.

הרעיון החדש היה מאוד פשוט – לאפשר לכל 5,000 אנשי העסקים ברשימה שלי, להכיר זה את זה. בניתי באתר מדור חדש בשם "כרטיס ביקור וירטואלי". הרעיון היה כזה: "תפרסם כרטיס ביקור שלך באתר שלנו ואנו נשלח אותו ל -5,000 אנשי עסקים אחרים, כך שתוכל להכיר אותם ולהפוך אותם ללקוחות שלך״.

זה היה רעיון טרי לגמרי – לא היה כזה עדיין בשוק. כדי לפרסם את עצמם, אנשים בנו אתרים גדולים, בלוגים, בנו חנויות ורטואליות, ואני הפכתי את תהליך הפרסום לפשוט וקל. 5 דקות והעסק שלך מפורסם!

ברגע שפרסמתי את השירות הזה ברשימת התפוצה, נוספו לאתר יותר מ -1,000 כרטיסי ביקור באותו יום! הפכתי לחזק יותר מ"לשכת המסחר" :) שבוע לאחר מכן עידכנתי את השירות - אפשר להוסיף כרטיס ביקור לאתר בחינם, אבל אם אתה רוצה לשלוח את הכרטיס לרשימת תפוצה, תצטרך לשלם 199 ₪.

אנשים שילמו ברצון. 3-5 כרטיסי ביקור הצטרפו למערך הפרסום מדי יום. יצא מקור לא רע להכנסה נוספת. השקעתי את כל הכסף שנצבר מכרטיסי ביקור וירטואליים לפרסום בתשלום והגדלתי את רשימת התפוצה. מדי חודש נוספו לרשימה כמעט 1,000 אנשי עסקים חדשים.

בתקופת ניהול האתר ופרויקטים באינטרנט, צברתי ניסיון עשיר בכתיבת מודעות פרסום, כתיבה שיווקית, תכנים. כמובן, לא הייתי גאון התוכן, אבל צברתי מספיק ניסיון, כדי לגבש אותו ולהפוך אותו למוצר חדש למכירה.

מוצר המידע הבא שלי היה מדריך שהיה מוביל את הלקוח שלב אחר שלב ליצירת מודעה פרסומית: "איך לכתוב טקסט פרסומי שיאלץ את הלקוח שלך לעשות את כל מה שאתה רוצה?״.

בהתחלה מכרתי את המדריך ב-97 שקל. הוא נקנה על ידי מאות אנשים. כעבור מספר חודשים העליתי את המחיר ל-197 שקל - חשבתי שהיקף המכירות ירד, אבל המכירות גדלו. כעבור מספר חודשים שוב העליתי את המחיר, הפעם ל -297 שקלים - הספר עדיין נמכר. שוב העליתי את המחיר ל -397 שקל - המכירות המשיכו באותו קצב.

במהלך כל תקופת קיום הספר, מכרתי אותו באלפי עותקים. אבל אפילו לספרים הכי טובים יש סוף. הייתי צריך כל הזמן לעדכן ולגוון את המבחר, לכתוב תכנים וספרים חדשים. זה היה מאוד מתיש. אתה לא יכול לעצור לשנייה. אנשים מצפים כל הזמן למשהו חדש, צריך כל הזמן להפתיע אותם.
« הקודם   (1...)   9  10  11   (...26)    הבא » 
ארז
אלי תודה רבה על התובנות המעניינות.
אם הספר היה עולה 90 ש"ח גם הייתי קונה , מרגיש שמדובר בגיבור שבסרט הוליוודי.
אילנה דהן
גם אני מהופנטת...זה גורם לי לקרוא עוד ועוד.
סשה
היי אלי שביט
השאלה שלי היא: ממה התקיימת שנה וחצי עד שמכרת בפעם הראשונה את הספר ב199 ש"ח? תודה מראש
user-img
פרופ' אלי שביט
סשה, בפרק הקודם של הספר סיפרתי על זה בפרטי פרטים.
יונתן
את האמת שבזכותך כתבתי ספרים דיגיטליים וגם הצלחתי למכור עשרות בודדים. אבל לעולם לא הגעתי לאלפי מכירות, האם זה בגלל איכות הספרים, או שפשוט היום זה קשה יותר למכור מוצרי מידע בגלל השפע שיש באינטרנט?
user-img
פרופ' אלי שביט
יונתן, היום הרבה יותר קל למכור מוצרי מידע, מאשר אז. היום אנשים כבר רגילים לקנות באינטרנט, במיוחד מוצרי מידע. אם אתה לא מצליח למכור - זה רק בגלל השיווק הלא הנכון.

כמובן, לא אתחיל כאן לפרט מה ואיך צאיך לעשות. אם תרצה - תפנה אלי בפרטי ונבדוק איך אוכל לעזור לך.
איתמר פלד
שלום, אני קורא את הספר ולא מצליח להפסיק.
האתר הזה עדיין קיים?
נכנסתי לדומיין שדיברת אליו: homebiz.co.il ,
ואני רואה שם מישהו אחר (אליהו ארנד).
user-img
פרופ' אלי שביט
נכון, כי הוא קנה ממני את האתר הזה :)
שמואל
ואוו איזה. ספר מרתק זה לפי הסיפור אתה צריך להיות כבר בגיל 200
הוסף תגובה / שאל שאלה
« הקודם   (1...)   9  10  11   (...26)    הבא »