פרק 1. אתה מפוטר!

בסוף יום העבודה קרא לי המנהל:

— אני מצטער, אבל אנחנו צריכים להיפרד.

— אתה צוחק עלי?!

— לא, ממש לא. יש לנו קשיים בחברה. אנו בקיצוצים ולכן מהרגע הזה אתה מפוטר.

— לא יכול להיות! עבדתי אצלכם אחת עשרה שנים! אתם פשוט לא יכולים לפטר אותי!

— אני יודע, זה נשמע לא נעים, אבל אני לא יכול לעשות כלום. תוך שבוע תקבל בדואר צ׳ק עם המשכורת שלך ופיצויי פיטורין. תעדכן אותנו אם תצטרך מכתב המלצה.


זהו. פשוט טרקו בפני את הדלת. חברה שהקדשתי לה אחת עשרה שנים מהחיים שלי, נתתי לה את הרעיונות הכי מבריקים שלי, השקעתי בה מאות שעות נוספות — זרקה אותי החוצה.

ציפיתי לקידום בתפקיד בחודש הבא, הייתי בטוח שאני מומחה שהחברה זקוקה לו, אבל פיטרו אותי...

לא זוכר איך הגעתי הביתה. הראש כואב. קשה לנשום. החלטתי לא לספר לאשתי על מה שקרה — גם כך לא חסרות לנו בבית בעיות פיננסיות. אם אגיד שפיטרו אותי, זה ממש לא ישמח את המשפחה.

כמובן, לא אוכל להסתיר את זה זמן רב, אבל אולי אספיק עד אז למצוא עבודה חדשה. יש לי חסכונות שיספיקו לחודשיים, אולי שלושה. יש לי אישה, שני ילדים קטנים, משכנתא ל-25 שנים. אני חייב לפרנס ת׳משפחה...

אתחיל לחפש עבודה חדשה. אני מתכנת עם ניסיון מקצועי של אחת עשרה שנים — זה שווה לא מעט! הבעיה שאני כמעט בן שלושים ושלוש. אם אעבוד עוד עשר שנים אצל מישהו אחר ויפטרו אותי שוב, כבר לא אוכל למצוא עבודה במקצוע. אף אחד לא צריך מתכנתים בגיל 45, כאשר מסביב יש המון מתכנתים צעירים, מתקדמים, רעננים ומלאים בכוחות.

כן... התחזיות לא הכי וורודות. במשך עוד עשר שנים ללכת לעבודה וכל יום לחיות בפחד שמחר יזרקו אותך החוצה כמו כלב.

אני כל כך רוצה לחיות! רוצה לטייל בעולם! רוצה לקנות בית קרקע. רוצה רכב טוב. לבלות יותר זמן עם המשפחה. רוצה להרוויח כמו בן אדם. רוצה להיות חופשי! אבל החיים עוברים לי בין האצבעות, במשרד מחניק, בעבודה משעממת וחסרת עתיד...

אבל מה עוד אני יכול לעשות?! אני הרי לא יכול להקים עסק! זה דורש המון כסף, רעיון עסקי, קשרים, אופי יזמי. אין לי את כל זה.

כדי להשתחרר מהמחשבות המציקות והכבדות האלה, החלטתי לשקוע ביוטיוב לכמה שעות ולצפות בסרטונים למוטיבציה וסיפורי הצלחה.

במקרה התחלתי לצפות ביזם אחד — קוראים לו אלי שביט. בסרטון הוא סיפר איך הוא הקים בנק דיגיטלי ראשון בישראל, אבל בנק ישראל חנק את החברה שלו עם רגולציות. הוא נאלץ לצאת מבור של מספר מיליונים ולמרות כל הקשיים דווקא כן הצליח לעשות זאת.

בסרטון הוא המליץ לקרוא את הספר שלו ״התנ׳׳ך של היזם״. אלי נראה כבן אדם שמבין עניין ויודע על מה הוא מדבר, אז החלטתי לרפרף בספר שלו. ת׳אמת, אני קורא לעיתים רחוקות מאוד. מאז בית הספר קראתי אולי עשרה ספרים.

אבל כאשר התחלתי לקרוא את הספר ״התנ׳׳ך של היזם״ — לא הצלחתי לעצור. התחלתי לקרוא אותו בערב וסיימתי אותו בשקיקה בשעה שתיים בלילה. הספר הזה פשוט העיף לי ת׳סכך.

אפשר לקרוא אותו כאן: www.bible77.me והוא לגמרי בחינם.

למרות כל הקשיים, אלי הצליח לצאת מבור עמוק והפך למיליונר, קנה יער פרטי ובונה בו כפר אקולוגי ״כפר שביט״ לתלמידים שלו.

הכי חשוב, אלי עזר לאלפי אנשים להקים עסקים, מאפס, ללא הלוואות. אלה לא אגדות וסיפורים יפים שבהם מלא האינטרנט, אלא המציאות.

אחרי קריאת הספר, בראשי הייתה רק מחשבה אחת — אם אלפי אנשים הצליחו להקים עסקים, אז אולי גם אני יכול? גם אני בן אדם וגם אני רוצה עסק משלי! אני רוצה לנצל את ההזדמנות הזאת.

החלטתי לפנות לאלי. אם הוא הצליח לעזור לכל כך הרבה אנשים, אז אולי יוכל לעזור גם לי? עכשיו, כאשר אני מפוטר ולא כבול יותר לעבודה — יש לי הזדמנות לשנות את החיים. כמובן, זה מפחיד אותי, אבל אם לא עכשיו, אימתי?

בשעה שתיים בלילה פניתי לאלי ב״מסנג׳ר״: ״שלום אלי, קראתי את הספר שלך ונדלקתי על הקמת עסק. היום פיטרו אותי מהעבודה. אין לי ניסיון עסקי. גם כסף להקמת עסק — אין. אין לי מושג ממה להתחיל. אתה יכול לעזור לי?״

בבוקר הגיעה ממנו תשובה: ״תגיע״.

מאוד שמחתי שהוא ענה לי כל כך מהר, אבל ת׳אמת, התשובה שלו נראתה לי מוזרה. לא ״שלום״, לא ״להתראות״. הוא אפילו לא שאל מי אני ומה אני יודע לעשות. רק ״תגיע״ וזהו.

להגיע לאלי — זאת לא נסיעה של חצי שעה. הוא כבר מעל חמש עשרה שנים לא חי בארץ. כדי להיפגש איתו צריך לטוס לגאורגיה.

עניתי לו: ״אתה לא רוצה לדעת עלי יותר, לפני שניפגש?״

הוא ענה: ״לא. זה לא חשוב. אם אתה באמת רוצה להקים עסק — אתה תגיע. אם לא תגיע — זה אומר שלדעה שלי אין שום ערך בעיניך. במקרה כזה עדיף שלא תבזבז את הזמן שלי ושלך על דיבורי סרק״.

קשוח, אבל יש כאן הגיון, חשבתי לעצמי.

מספר שעות הייתי מלא בספקות. לנסוע אליו או לא? לקחת סיכון או לוותר על הרעיון המשוגע הזה? האם עכשיו זה בכלל זמן טוב לטיסות, כאשר נשארו לי חסכונות רק לחודשיים הקרובים. האם אפשר לקבל החלטה כל כך פזיזה על הקמת עסק? אולי עדיף להתכונן לתהליך הזה טוב יותר?

אבל הבן אדם הזה עזר לאלפי אנשים. זאת עובדה. טוב, אסע אליו. יהיה מה שיהיה.

נכנסתי לאתר של חברת תעופה, קניתי כרטיס ״תל אביב-טביליסי״. הטיסה הייתה למחרת בבוקר. כתבתי לאלי שאני נוחת מחר באחת בצהריים. הוא שלח לי תשובה בסגנון שלו, ללא מילים מיותרות: ״ok״ ולינק עם הסבר איך מגיעים אליו.

אזרתי אומץ וסיפרתי לאישתי שפיטרו אותי ועל ההחלטה שלי להקים עסק ולטוס לאלי. היא לא תמכה בי, אנחנו אפילו רבנו, אבל החלטתי לא לוותר על הכוונות שלי.

בשעה אחת בצהריים המטוס נחת בנמל התעופה של טביליסי. רבע שעה אחרי שעברתי ביקורת דרכונים, יצאתי מהשדה ונסעתי ישירות לכתובת שקיבלתי מאלי. אחרי שעה המונית הגיעה לאחוזה של אלי שביט.פניה לקורא

קורא יקר, אני מניח שמאוד מעניינת אותך השאלה, מאיזו סיבה אלי החליט לעזור לי, לאדם רגיל שהוא אפילו לא מכיר אותו? אתן לך את התשובה, אך מאוחר יותר.

כרגע אני מזמין אותך לגלוש יחד איתי לשלושה ימים בלתי נשכחים שעברתי עם אלי שביט. שלושת הימים האלה שינו לגמרי את החיים שלי והפכו אותי מעובד שכיר רגיל ליזם שלא מפחד מהעתיד, אלא בונה אותו בעצמו.
הוסף תגובה / שאל שאלה
« הקודם   1  2  3   (...18)    הבא »