37 כללי בולשיט
מאת אלי שביט - מייסד פרויקט סטארט-אפ - הקמת עסק מאפס, ללא הון התחלתי


עוד מלידה הכניסו לנו לראש מה נכון ומה לא, מה טוב ומה רע, מה מותר ומה אסור. למרבה הצער, רוב הכללים האלה מנותקים מהמציאות, לא מביאים לתוצאות טובות וברוב המקרים אנחנו אפילו לא שמים לב שהכללים האלה מרעילים לנו את החיים.

אני קורא לכללים האלה – כללי בולשיט. בולשיט שלא עוזר לנו בחיים. הגיע הזמן להיפטר מהבולשיט הזה!

תתכוננו להרבה אמת עסיסית, בסטייל "אלי שביט hard"... :)1. "צריך לעזור לאנשים!" - בולשיט. צריך ללמד אנשים שיעזרו לעצמם ולא יפלו למצבים שיצטרכו עזרה. לא רוצים ללמוד? אז שיפתרו את הבעיות שלהם בעצמם, אם הם כל כך חכמים.


2. "צריך לעזור לאנשים במצוקה!" - בולשיט. מצוקה ניתנת לאדם כדי שהוא יבין שהוא עשה הרבה דברים לא נכונים. רק אחרי שיתקן את טעויות שלו – יוכל לצאת מהמצוקה. מאוחר מדי? המצוקה כבר דפקה בדלת? שישלם. היה צריך לפקוח עיניים ולחשוב על זה לפני.


3. "אסור לנוח יותר מדי! צריך להיות עסוק כל הזמן!" - בולשיט. אנשים עסוקים כל הזמן רק בגלל שהם לא הצליחו לארגן את החיים שלהם בצורה נכונה. יש כלל: מקסימום שליש מהיום צריך להעניק לעבודה, שאר הזמן צריך להיות פנוי. אם אתה לא יכול להרשות לעצמך להיות פנוי 2/3 מהיום – אתה עבד. אפילו אם אתה מרוויח מיליונים.


4. "סמוך על המילה של אנשים!" - בולשיט. 99% מהאנשים יבטיחו ולא יקיימו. סמוך רק על תוצאות ועובדות ותבדוק בעצמך את כל מה שאפשר לבדוק.


5. "תאמין באנשים!" - בולשיט. היום הם איתך, אבל אם תטעה אפילו פעם אחת - מחר הם כבר נגדך. במיוחד אלה שהיו הכי קרובים אליך. ראיתי מאות מקרים כאלה – מסתכלים עליך בעיניים מלאים ב"אהבה" ו"אמונה" וכבר אחרי 10 דקות מדברים מאחורי הגב שלך ומחכים שתעשה טעות ותיפול.


6. "תמיד תהיה עקבי בהחלטות שקיבלת!" - בולשיט. אם אתה רואה שההחלטה שלך לא מביאה תוצאות או מביאה תוצאות נגדיות למה שציפית - תוותר עליה ותחליף אותה. כמה שיותר מהר – טוב יותר. יגידו שאתה לא עקבי? שיגידו. אתה תשמור על האנרגיה ועל הזמן היקר.


7. "תשתף אנשים אחרים בהצלחות שלך!" - בולשיט. אנשים לא אוהבים שבסביבתם נמצא מישהו מוצלח יותר מהם. במיוחד תיזהר מקרובי משפחה. הכאב שאתה גורם להם על ידי ההצלחה שלך – לא ייסלח לך אף פעם. אנשים יכולים "לסבול" הצלחה, אבל רק אם היא רחוקה מהעיניים שלהם.


8. "תהיה חברמן עם כולם!" - בולשיט. כשאתה מתחיל להיות חברמן עם אנשים שהם לא ברמה שלך הם מתחילים לשים לך רגליים מתחת לאף. כל אחד צריך לדעת את המקום שלו. אם אלוהים היה רוצה שכולנו נהיה שווים – הוא היה בונה את העולם בצורה אחרת.


9. "אל תבכה לבד. תשתף בחולשות שלך!" - בולשיט. בהתחלה ירחמו עליך, אבל אחר כך, בכל הזדמנות יזכירו לך שהיית חלש ועשית טעויות. במיוחד כשתתחיל להתחזק, מאוד ישמחו לגרור אותך אחורה ולהזכיר לך עד כמה חלש היית ועד כמה ריחמו עליך. לכן עדיף שתבכה לבד.


10. "לפעמים אנשים בוגדים בך. לא נורא - סלח להם!" - בולשיט. סלח להם ושלח קיבנימט. אל תאמין לדמעות ולהבטחות - מי שבגד בך פעם אחת, יבגוד שוב. זה רק עניין של זמן.


11. "אל תצפה להכרת תודה! תיתן כל עוד אתה יכול לתת!" - בושליט. צריך לתת עד שהצד השני מעריך את זה ולא מקבל את מה שאתה נותן כברור מאליו. אם אתה נותן ולא מקבל פידבק, צריך להפסיק לתת או לתת פחות, עד אשר יבינו שצריך להגיד תודה ולהעריך את מה שהם מקבלים.


12. "אפילו אם לא בא לך, תביא עד הסוף את מה שהתחלת!" - בולשיט. אם הפסקת ליהנות ממה שאתה עושה - צריך להפסיק עם זה. החיים קצרים מדי כדי לעסוק בדברים שלא מהנים אותך. תיפטר מכל האנשים, העסקים, הדברים שלא מהנים אותך.


13. "צריך לתת תרומות!" - בולשיט. אתה לא אשם בזה שמישהו נמצא במצב קשה. אם אתה מרגיש שאתה אשם בצרות של אנשים אחרים – תן תרומות, אולי זה ירגיע אותך. בדרך כלל אני לא משאיר טיפים במסעדה. למה? כי אני לא אשם שהמלצר בחר בחיים כאלה. רק אם השירות היה טוב – אז אני משאיר טיפ - לא בגלל הרחמים, אלה בגלל ההנאה. יש הבדל.


14. "חכה בסבלנות! הכל יהיה בסדר!" - בולשיט. לא יהיה בסדר. כדי שיהיה בסדר צריך לקום ולעשות שיהיה בסדר. אל תחכה לאף אחד. קום ותעשה את מה שאתה צריך לעשות.


15. "תהיה אדיב, אל תפגע ברגשות של אנשים אחרים!" - בולשיט. תהיה אמיתי, תפסיק לשקר לעצמך ולאנשים אחרים. כן, לפעמים האמת כואבת, אבל זאת לא הבעיה שלך. זאת הבעיה של הצד השני - הוא לא מסוגל לקבל את המאת. כמובן, זה לא אומר שאתה צריך להיות גס – ממש לא. אבל אתה כן צריך להיות אמיתי.


16. "צריך להיות מושלם!" - בולשיט. אנשים לא אוהבים לידם טיפוסים מושלמים. אפילו אם אתה מושלם, תמצא או תמציא איזשהו חיסרון שלא תיראה כל כך מושלם – זה יגן עליך. תאפשר לעצמך לעשות טעויות ותהנה מהאי-שלמות.


17. "צריך להיות רציני!" - בולשיט. אנשים עם פרצופים רציניים מדי - סנובים. תהיה קצת דפוק - כך החיים נראים הרבה יותר יפים :) נו אז מה שיצחקו עליך? שיצחקו ויחיו את החיים הרציניים והסנוביים שלהם.


18. "צריך להיות ביחסים טובים עם כולם!" - בולשיט. בזמן שאתה מקדיש את החיים שלך להיראות יפה בעיני כולם – תאבד את עצמך. צריך לשמור על אנשים שיקרים לך. כל השאר - שיחפשו לעצמם חבר אחר.


19. "שמור על החברים – הם לכל החיים!" - בולשיט. חברות נמשכת עד שאחד מכם יעלה למעלה או יירד למטה. ברגע שאחד מכם יהיה מוצלח יותר - שם נגמרת החברות. זה לא תלוי ברצון שלך וביחסים מדהימים שלכם - זה חוק הטבע.


20. "צריך להגיע ליציבות!" - בולשיט. אין יציבות בחיים האלה. כל החיים זה עליות וירידות. מה שהיום נראה לך יציב, מחר יכול למוטט אותך. אל תרדוף אחר יציבות. תהנה מהדרך.


21. "אתה יחיד ומיוחד!" - בולשיט. יש עוד מיליון כמוך. היו מיליון כמוך ויהיו עוד מיליון כמוך. החיים שלך מיוחדים – כן. מה שאתה יכול לעשות עם החיים שלך – כן, זה מיוחד. אבל אתה בעצמך – לא מיוחד.


22. "חכה, אל תמהר! עוד תספיק ליהנות!" - בולשיט. כל יום שעובר מקרב אותנו לסוף הדרך. צריך ליהנות עכשיו. היום. כל מחר – זה אומר ש"היום" – מת. תשתמש ב"היום" עד שהוא חי. החיים הם כאן ועכשי! תתלבש יפה, תהנה מהחיים, תהנה עם אנשים שטוב לך איתם, צא לטבע, תעסוק במה שאתה אוהב לעסוק - היום זה ה-יום החשוב ביותר!


23. "אין מספיק זמן להכל!" - בולשיט. יש לך את אותה כמות הזמן שהייתה למיקלאנגלו, לאינשטיין, לאדיסון, לסטיב ג'ובס ועוד רבים - 24 שעות ביום. אתה עדיין לא אינשטיין? אז תחשוב איך לנצל את הזמן בצורה טובה יותר!


24. "יש דברים בלתי אפשריים. לא ניתן לעשות הכל!" - בולשיט. מי שרוצה - יעשה. מי שלא רוצה - ימצא תירוצים.


25. "הגיע הזמן להתחתן! צריך לחפש בחורה מושלמת!" – בולשיט. אין בחורות מושלמות, אבל יש מאות בחורות שיכולות לעשות אותך אדם מאושר. תפסיק לרדוף אחרי שלמות. אתה גם תתעייף וגם לא תהנה מהחיים. אותו הדבר לגבי בחורים :)


26. "צריך לאהוב הורים!" - בולשיט. לא רק צריך לאהוב אותם, אלא צריך גם להאליל אותם, כי אם לא הם - עכשיו לא היית קורא את השורות האלה. צריך כל בוקר להתעורר ולהגיד תודה לאל ולהורים שאתה קיים ויכול ליהנות מהעולם היפה הזה ולעשות כאן משהו למען האנשים שאתה אוהב!


27. "קודם כל תאהב אנשים אחרים, אחר כך את עצמך!" – בולשיט. מי שלא מסוגל לאהוב את עצמו, לא מסוגל לאהוב אנשים אחרים. קודם כל תאהב את עצמך, אחר כך תוכל לאהוב אנשים אחרים.


28. "אתה חלק מהחברה. תחיה לפי כללים של החברה. תתנהג כמו שהחברה מצפה ממך!" – בולשיט. תהיה מי שאתה. תחיה כמו שבא לך לחיות. אתה לא שטר של 100 דולר שכולם יאהבו אותך.


29. "תסבול! אין צדק בעולם!" – בולשיט. יש צדק בעולם. כל אחד מקבל בדיוק את מה שמגיע לו. יש לך מחלות, עוני, בעיות? מגיע לך. תחשוב למה. יש לך אושר, עושר ובריאות? גם מגיע לך. תחשוב למה.


30. "צריך לחפש את מטרת החיים!" - בולשיט. אין מטרת חיים. אי אפשר לחפש משהו שבוודאות של 100% נגמר מתישהו. לחפש מטרת חיים זה כמו לחפש מים יבשים. עד שאתה מחפש מטרת חיים - היא מתייבשת.


31. "תמיד תהיה זהיר! תחשוב 100 פעמים לפני שאתה עושה משהו!" - בולשיט. אם לא תהיה זהיר - מקסימום תפסיד משהו. אם כל הזמן תהיה זהיר ולא תזוז בגלל זה - תפסיד את החיים. כן צריך להיות זהיר, אבל עד רמה מסויימת. אם אין סכנת חיים – אל תחשוב פעמיים - קדימה לקפוץ למים!


32. "תמיד תהיה פוזיטיבי! אל תחשוב שלילי!" – בולשיט. אם באמצע החדר מונח פח זבל מסריח, טפשי להסתכל עליו בצורה פוזיטיבית. צריך לקום ולהיצוא את הפח מהחדר. תפסיק לשקר לעצמך - אם תקרא לשקיות זבל מסריחות – "זבל פוזיטיבי" , זה לא יהפוך אותם לפרחים.


33. "תשתף אנשים במה שאתה עושה!" – בולשיט. האוכל צריך לבוא מוכן לשולחן. לא צריך להראות איך אתה מכין אותו. אל תדבר. תעשה.


34. "אל תמהר! מחר גם יהיה בסדר!" – בולשיט. אחרי קיץ מגיע חורף. תמיד. גם בעסקים, גם ביחסים, גם בבריאות. עליך להתכונן לחורף בזמן הקיץ... הרי לא כל יום פורים :)


35. "פתח את הדלתות שלך לכל אורח!" – בולשיט. אנשים שמוצפים בבעיות – יציפו גם אותך בבעיות שלהם. תתרחק מהם. אנשים מלאי שמחה ואושר – גם ידביקו אותך בשמחתם. תתקרב אליהם. תבחר למי לפתוח את הדלת שלך.


36. "יש כללים, יש חוקים וצריך לשמור עליהם!" - בולשיט. כללים וחוקים נכתבו עבור אנשים שאין להם ראש משלהם. לאנשים שלא רוצים לחשוב בעצמם ולקחת אחריות על ההחלטות שלהם. אפשר לעבור על כל כלל וחוק אם אתה חושב שאתה עושה משהו נכון ונקי. גם כללי הבולשיט – הם לא כללים, אלא תזכורות לחיים נקיים יותר מרעלים :)


37. ......................................... - בולשיט. משאיר לך כאן מקום פנוי. תמלא כאן את כלל הבולשיט שלך.

• מצאת בטקסט טעויות כתיב? נו אז מה? מי אמר שאני חייב להיות מושלם ולעמוד בציפיות שלך?

• כל זה נראה לך ציני מדי? אני מרחם על הנאיביות שלך...

• משהו מכאן פגע בך חזק? אז זה בדיוק עליך. מה שפגע בך הכי חזק - זאת האמת עליך.

בהצלחה :)

אלי שביט - מייסד פרויקט סטארט-אפ - הקמת עסק מאפס, ללא הון התחלתי

אהבת את הכתבה? תגיד לנו תודה :) שים לייק ושתף!