״עד היום לא היה לי מושג מה זה לחם אמיתי!״
איפה נמצא הלחם הכי בריא ונקי בארץ?

שמי איציק לוין ומה שאני ורוצה לספר לכם עכשיו - זאת אמת לאמיתה, למרות שיכול להיראות לכם שזה לא מציאותי!


הכל התחיל מכך שנסעתי למנטור שלי, אלי שביט, על מנת שהוא יעזור לי למצוא רעיון לעסק. אלי גר בגאורגיה ובונה שם כפר פרטי בשם ״כפר שביט״ לסטודנטים שלו.

נחתתי בשדה תעופה של טביליסי מאוחר בלילה וישר נסעתי לכפר שביט. בכפר חיכה לי חדר במלון של המנטור. מיד הלכתי לישון כי הייתי עייף אחרי הטיסה.

בבוקר התעוררתי מציוץ ציפורים, התקלחתי ועליתי למטבח הביתי של אלי לארוחת בוקר.

אלי פגש אותי בכניסה לבית. מיד כשנכנסתי למטבח הרחתי ריח מדהים של לחם שהרגע יצא מהתנור - למי שלא יודע, לאלי יש מאפיה פרטית בכפר שלו.

אלי חתך את הלחם לפרוסות ונתן לי לטעום.

נגסתי בלחם. בחיים לא טעמתי לחם כזה בשום מקום! זה היה משהו לא מהעולם הזה! הטעם שלו היה פשוט משגע! הוא ממש לא דומה לטעם של לחם שאנו רגילים לקנות בחנויות, אפילו במאפיות הכי יוקרתיות!

אני בדרך כלל לא אוכל הרבה לחם, אבל אכלתי לחם שלם של קילו תוך פחות מ-15 דקות! בהתחלה אכלתי אותו בלי כלום, אחרי זה אכלתי אותו עם חמאה, אחרי זה עם ריבה, אחרי זה עם מלח ואחרי זה פשוט לעסתי חתיכה אחרי חתיכה, בלי לעצור!

לאחר שקצת נרגעתי ושבעתי, שאלתי את אלי:

- מנטור, מה זה הלחם המדהים הזה?!

- זה לחם של כפר שביט. לחם שאנחנו מכינים אותו מחיטה פרטית שלנו, טוחנים אותה ממש לפני האפיה. כמובן, זה קמח מלא ואנחנו לא משתמשים בשמרים.

- רגע, רגע! שלב שלב בבקשה! אתה אומר שיש לך חיטה פרטית משלך?! בשביל מה? למה לא לקנות קמח מחנות וממנו לאפות את הלחם?

- הלחם האמיתי מתחיל מחיטה. חיטה שמגדלים אותה בשביל כסף - מהונדסת ומכילה המון חומרי הדברה. אחרי שטוחנים את החיטה, מוציאים ממנה את כל מה שהכי בריא - סובין, קליפה וכו׳. כדי שהקמח יצא לבן מעבירים אותו דרך חומרים שמכילים כלור וחומצה גופרתית. קמח לבן זה רעל שפוגע בבריאות שלנו.

- אבל כל העולם אוכל את הקמח הלבן הזה! אז איך זה יכול להיות רעל?

- אנשים מעשנים. אנשים שותים אלכוהול. אנשים לוקחים סמים. הם יודעים שזה רעל ועדיין עושים את זה. קמח לבן זה עוד רעל אחד. זה לא כל כך נורא מבחינתם.

- מעניין מה שאתה אומר... אמרת שאתם לא משתמשים בשמרים? למה? מה הבעיה עם שמרים?

- שמרים תעשייתיים זה תוצר חי, פטריות. הם מתים בטמפרטורה של 400 מעלות, אבל הלחם נאפה ב-180, זאת אומרת השמרים התעשייתיים לא מתים בזמן האפיה ונכנסים יחד עם הלחם לגוף שלנו. הגוף שלנו, במקום לעכל את האוכל - נלחם בפרזיטים. זה מה שגורם לצרבת, גזים ונפיחות הבטן. אבל זה עוד לא הכל. שמרים מהווים בסיס מצויין לסרטן.

- מה זאת אומרת?!

- מדען צרפתי בשם אטיין וולף עשה מחקר. במשך 37 חודשים הוא גידל תאי סרטן בצנצנת עם שמרים. כל שבוע תאי סרטן התרבו. הסרטן גדל פי 2! אבל כאשר הוא הוציא את השמרים מהצנצנת - הסרטן מת תוך מספר ימים. מה זה אומר? זה אומר ששמרים מהווים בסיס מצויין לסרטן.

- אז במה אתם משתמשים במקום שמרים? הרי הלחם צריך לתפוח.

- אנחנו משתמשים במחמצת פרטית. היא כמובן מבוססת על חיטה שלנו, אבל מתכון ההכנה הוא סודי. כדי לקבל את המתכון הזה נסעתי אלפי קילומטרים למקצוען שחי בסיביר.

- ואוו! אלי, בא לי שיהיה לי לחם של כפר שביט אצלי בבית. בא לי להאכיל את אשתי ואת הילדים שלי בלחם הזה. איפה אפשר להשיג כזה לחם בארץ?

- אין לחם כזה בארץ. אתה יכול כמובן לבדוק, אבל אני בספק שתמצא. 99% מהלחמים עשויים על בסיס שמרים וחיטה לבנה. מבחינה עסקית זה זול יותר, קל יותר ומשאיר רווח גדול יותר ליצרנים. אבל יש לי רעיון בשבילך - אתה יכול להיות הראשון שייצר את הלחם הזה בארץ. רוצה לנסות?

- כן! בוודאי! איזו שאלה בכלל?! בטח שאני רוצה!מתחילים להכין את השטח!

קיבלתי הוראות מדוייקות מהמנטור ומיד אחרי שחזרתי לארץ התחלתי לבחון את הנושא לעומק.

עברתי קרוב ל-100 מאפיות שונות - קטנות, גדולות, איכותיות, פשוטות, יוקרתיות, זולות. הסתבר שהמנטור שלי צדק. רובם עובדים עם קמח לבן. אלה שעובדים עם קמח מלא, עדיין משתמשים בשמרים או מוסיפים צבעי מאכל, כדי לקבל צבע חום וכפרי ללחם.

טעמתי לחם של מאפיה אחת שמייצרת לחם מקמח מלא ועל בסיס מחמצת, אבל הטעם היה מאוד רחוק מהטעם של הלחם של כפר שביט.

שורה תחתונה - לא מצאתי לחם דומה ללחם של המנטור. באף מאפייה שהייתי בארץ.

החלטתי סופית להקים מפעל בוטיק משלי שיכין לחמים לפי המתכון של כפר שביט.

קראתי למאפיה שלי ״בית הלחם״.

הזמנתי מחו״ל את כל הציוד הנדרש להכנת הלחם - תנור, מלוש, מטחנה, מתפח, תבניות, שולחנות עבודה וכו׳. הלחם הזה דורש ציוד מיוחד שלא את כולו ניתן למצוא בארץ.

עד שהציוד היה בדרך - התחלתי לחפש את החיטה.

אני לא יכול לגדל חיטה כמו שאלי מגדל אותה בכפר שלו. חיטה פרטית - זה תענוג מאוד יקר.

עברתי עשרות ספקים של חיטה בארץ. נפגשתי איתם, ראיתי את השדות בהם מגדלים את החיטה. כמו שאלי אמר, רובים מוכרים חיטה מהונדסת ומלאה בחומרי הדברה.

מבין עשרות ספקים שנפגשתי איתם מצאתי רק ספק אחד שמוכר חיטה נקיה, לא מהונדסת ולא מורעלת. כמובן, החיטה הזאת עולה פי 2 יותר מהחיטה הרגילה, אבל אני לא הייתי מוכן להתפשר על איכות הלחם, לכן הזמנתי טונות את החיטה הטובה והנקיה ביותר שמצאתי בארץ.


לאחר חודשיים כל הציוד הנדרש הגיע לארץ. אפשר היה להתחיל!

איך מכינים את לחם הפלא הזה?

רק עכשיו הבנתי עד כמה אלי צדק ולמה בעלי מאפיות לא רוצים להתעסק עם יצור לחם כזה!

הכנת לחם אמיתי - זה תהליך ממש ארוך וקשה. כדי לאפות לחם אחד - צריך כמעט 18 שעות!

הכל מתחיל ממחמצת. כדי לגדל אותה נדרשים בערך 10 שעות.

מחמצת זה משהו מאוד רגיש ולא יציב. אם קר מדי בחדר - הלחם נופל. אם חם מדי - הלחם עולה מהר מדי ולא יוצא אחיד. אפילו אם יש רעשים במאפיה - הלחם נופל. זאת הסיבה שאף אחד מהמאפיות לא רוצה להתעסק עם מחמצת. כולם מעדיפים שמרים.

עוד נקודה חשובה: כדי שהמחמצת תצא איכותית, צריך להוסיף לה סוכר. אבל לפי ההמלצה של אלי, אני לא מוסיף אפילו גרם של סוכר - זה לא בריא. במקום סוכר אני שם דבש טהור. זה מעלה את איכות המחמצת לרמה אחרת לגמרי, אבל כמובן, מאוד מייקר את הלחם.


בינתיים, עד שהמחמצת גודלת - טוחנים את החיטה. אני טוחן אותה כל יום, ממש לפני האפיה, כדי שהלחם יצא ריחני וטרי. טחינת החיטה לוקח עוד כשעתיים.

אני טוחן את החיטה במטחנה עם להבי אבנים, כפי שעשו זאת אבותינו, לפני מאות שנים. למה דווקא עם להבי אבנים? כי מטחנה עם להבי ברזל שורפת את החיטה והורסת את רוב התכונות הבריאות שלה. מטחנה עם להבי אבנים שומרת את כל התכונות של החיטה ובגלל זה הטעם של הלחם יוצא מדהים.

כדי שההבדל יהיה ברור, מטחנה עם להבי ברזל מסוגלת לטחון 100 קילו תוך 5 דקות. מטחנה עם להבי אבנים טוחנת 10 קילו בלבד ב-5 דקות, כדי לא לשרוף את החיטה. קמח מלא שנטחן על להבי אבנים, שומר בתוכו את כל המרכיבים - סובין, נבט, ליבה. זו מתנה הכי טובה לבריאות שלנו.

אגב, מטחנה עם להבי אבנים עולה פי 5 יותר יקר ממטחנה עם להבי ברזל, שגם זה, כמובן, מייקר את היצור של הלחם. אבל, כפי שכבר כתבתי - אני לא מתכוון להתפשר על איכות הלחם.


אחרי שהמחמצת והקמח מוכנים - מגיע הזמן להכין בצק לפי המתכון הסודי של כפר שביט.

את הבצק מכניסים לתבניות ונותנים ללחם לתפוח. התהליך הזה לוקח עוד לפחות שעתיים עד שלוש.


רק אחרי שהלחם תפח, אפשר להכניס אותו לתנור שבו הוא נאפה במשך שעה וחצי נוספים.

הכנת לחם אמיתי - זה תהליך ארוך ומורכב. טעות אחת והלחם לא יצוא כמו שצריך. זה לא לחם שאפשר לייצר אותו בפס יצור. הלחם הזה ניתן לעשות רק בעבודת יד, עם הרבה דיוק ואהבה. רק אם משגיחים על כל התהליך ועל כל הפרטים - רק אז, הלחם יוצא גבוה, יפה, קריספי וטעים, בדיוק כמו שאכלתי אצל המנטור שלי בבית.


הלחם שלנו - זה ממש אוצר. אתם יכולים לנסות לחפש משהו דומה בחנויות, אבל אני בספק שתוכלו למצוא דומה לו, אפילו אחד. יש הרבה חיקויים של ״לחם בריא״, אבל הם רחוקים מלהיקרא לחם נקי ובריא. אף מאפייה לא רוצה להתעסק ביצור לחם אמיתי - מציאה וטחינת חיטה, הכנת מחמצת, התפחה של שלוש שעות וכו׳. כולם רוצים להרוויח, אבל אף אחד לא דואג לבריאות שלנו.

איפה אפשר להשיג את הלחם הזה?

כוחות יצור של המאפיה שלי די מוגבלים. אני לא רוצה להפוך את המפעל שלי לפס יצור להמונים. כמו שכתבתי, זה לחם שלא סובל גישה יצרנית. זה לחם שאוהב גישה אישית, ממש עבודת יד. לכן אני די מוגבל בכמות הלחמים שאני יכול לאפות ביום.

הלחם שאני מייצר בוודאות לא יספיק לכולם, לכן החלטתי לתת עדיפות ראשונה למנויים שרוצים לשמור על הבריאות שלהם ולאכול את הלחם שלנו באופן קבוע.

אבל לפני שתהפוך להיות מנוי שלנו, אני רוצה שתטעם את הלחם. בלי שום תשלום מצידך. תרשה לי לשלוח אליך לחם אחד גדול של קילו ו-5 לחמניות קטנות. תחתוך אותם, תנגוס בהם, תטעם את הטעם של הלחם האמיתי ותתן לבני משפחה לאכול את הלחם המדהים הזה.

אחרי זה תחליט אם צדקתי בכל מה שכתבתי כאן. תחליט האם באמת הלחם הזה מהווה הלחם הבריא והנקי ביותר בארץ.


אני כמעט משוכנע שכל המשפחה שלך תרצה לאכול רק את הלחם הזה ואתם תרצו לקבל אותו תמיד, ישר לבית שלכם.

אם הלחמים שאשלח אליכם ישכנעו אותכם בכך - תשאירו אותם לעצמכם, תתקשרו אלי ואשלח לכם את המשלוח הבא. אם לא תאהבו את הלחם - תחזירו לי אותו (הכל על חשבוני) ולא תהיו חייבים לי כלום.

אבל אתם בחיים לא תגלו עד כמה הלחם הזה טעים, אם ממש עכשיו, ברגע זה, לא תרימו אלי טלפון ולא תעשו הזמנה. תתקשרו אלי כדי שיהיה לך סיכוי להיות מנוי ללחם המדהים הזה.

כפי שאמרתי, כמות הלחמים מאוד מוגבלת, לכן צריך להזמין עכשיו!

אם תגידו ״כן״ על המשלוח הראשון, אני מכניס אותכם לרשימת המנויים שיקבלו את הלחם באופן קבוע. אל תדאגו, לא תצטרכו לשלם שום דבר מראש. רק כאשר הלחמים הטריים והבריאים, הישר מהתנור, יגיעו אליכם - רק אז תשלמו.

אם בשלב כלשהו תרצו לבטל את המנוי - אתם תוכלו לעשות זאת בשיחת טלפון אחת, ללא שאלות.

זה הטלפון האישי שלי: 054-931-7544. שמי איציק לוין.

תתקשרו אלי ותזמינו את החבילה הראשונה, ללא כל תשלום מצידכם וללא כל התחייבות!


נ.ב. המשלוח של הלחם עד בית הלקוח יתבצע באמצעות מפיצים בלבד! אם ברצונך להיות המפיץ של הלחם באיזור המגורים שלך - צור איתי קשר ותוכל גם ליהנות מהלחם וגם להביא מוצר בריא וטעים לאיזור שלך!רואים את ההבדל!


הלחם של ״בית הלחם״
בריא יותר! טעים יותר! זול יותר!״בית הלחם״ - זה הלחם!
054-931-7544